بازی

|

پیست دوچرخه سواری

چگونه از تفریح دوچرخه سواری در تابستان لذت ببریم؟

فصل تابستان با روزهای طولانی و دنیای متنوع تفریحات و سرگرمی ها و ورزش ها در راه است. حال اینکه شما می خواهید همراه خانواده خود تفریح دوچرخه سواری را انتخاب کنید، خیلی عاقلانه به نظر می رسد که ابتدا بدانید که گرما و رطوبت چگونه در بدن شما تاثیر می گذارد.

یکی از پر طرفدارترین سرگرمی های تابستان بازی دوچرخه سواری همراه با خانواده است؛ هم تفریح است هم ورزش. مخصوصا هنگامی که همراه کودکان خود در تعطیلات تابستان دوچرخه سواری می کنید و یا در پی آموزش دوچرخه سواری به کودک خود هستید.

به یاد داشته باشید که دوچرخه مناسب با جنسیت و شرایط جسمانی خود اننتخاب کنید و به تفاوت های دوچرخه زنانه و مردانه توجه داشته باشید تا از آسیب های جسمانی پیشگیری کنید.
حتما نکات زیر را در فصل تابستان در نظر بگیرید تا تفریح دوچرخه سواری شما لذت بخش تر شود:

برای دوچرخه سواری در تابستان باید برنامه خود را تنظیم کنید. شما نمی توانید به یک باره در گرمای شدید تابستان دوچرخه سواری کنید. بدن انسان تطبیقی است و به تدریج به شرایط عادت می کند؛ شما نیاز دارید که مکانیسم بدن خود را کم کم در برابر گرما ایمن کنید.
اگر در حین دوچرخه سواری بدنتان احساس ضعف، تنبلی و خواب آلودگی کرد، بدانید که یک جای کار مشکل وجود دارد. تفریح دوچرخه سواری شما نباید موجب آسیب شما شود. پس بایستید و شرایط خود را بازیابی مجدد کنید.
بازی دوچرخه سواری خود را در صبح های تابستان یا اواخر بعداز ظهر انجام دهید. و در مکان های خنک تر که آفتاب کمتری دارد دوچرخه سواری کنید.
یاد بگیرید که چگونه آب بنوشید.
هر از گاهی صورت و گردن خود را با آب بشویید تا دمای بدنتان کاهش یابد. از کلاه ایمنی دوچرخه مخصوص تابستان و لباس های خنک استفاده کنید تا از گرم شدن بیش از اندازه بدنتان جلوگیری شود.
با رعایت این نکات و نیز انتخاب یک مکان مناسب و ایمن مانند پیست های دوچرخه سواری در پارک ها و سطح شهر می توانید از دوچرخه سواری و تفریح در کنار دوستان و خانواده خود لذت ببرید و تابستان خاطره انگیزی را بگذرانید.

سایزدوچرخه

پیست های دوچرخه سواری پایتخت

پیست دوچرخه سواری پارک چیتگر


کمتر شهروند تهرانی وجود دارد که با پارک چیتگر خاطره بازی نکرده باشد. از اولین و حرفه ای ترین پیست های دوچرخه سواری تهران در این پارک بنا شده است با مسیر های پر پیچ و خم خود و گذر از لابه لای درختان جنگلی پارک ، این پیست را به محبوب ترین پیست های دوچرخه سواری پایتخت تبدیل کرده است. پیست دوچرخه سواری چیتگر مخصوص دوچرخه سواران کوهستان حرفه ای ساخته شده است ؛ اما از رشته های سرعت و استقامت نیز غافل نبوده. مجموعه دوچرخه سواری پارک چیتگر با یک پیست مجزا برای بانوان دوچرخه سوار در تمام ایام هفته باز است. دوچرخه سواران در پیست مشمول بیمه می شوند. آمبولانس و کمک های اورژانسی در محوطه پارک وجود دارد. امکان کرایه دوچرخه برای همگان با ارائه کارت شناسایی معتبر امکان پذیر است. این پارک در کیلومتر ۹ بزرگراه تهران – کرج واقع شده است و دسترسی به پیست از ورودی های ۲ و ۳ پارک آسان تر است.


پیست دوچرخه سواری پارک سرخه حصار
پارک جنگلی سرخه حصار از قدیمی ترین پارک هایی است که در آن پیست دوچرخه سواری وجود دارد. این پارک واقع در شرق تهران است . تمام جاده های این پیست دوچرخه سواری آسفالت بوده و از فضا و شیب مناسبی برای رکاب زدن برخوردار است. از نکات مثبت این پیست، وجود پیست دوچرخه سواری مخصوص کودکان است.


پیست دوچرخه سواری برج میلاد
در یک مجموعه لاکچری می توانید پایتخت خود را از هر سمت و سویی هنگام دوچرخه سواری ببینید. مجموعه پیست دوچرخه سواری برج میلاد، شامل پیست سرعت، استقامت، حرفه ای و آماتور می باشد, که از ساعت ۹ صبح تا ۱۰ شب به روی تهرانی های عزیز باز است. با پرداخت تنها ۳۰۰۰ تومان می توانید دوچرخه کرایه کنید.


پیست دوچرخه سواری بوستان بهشت مادران
این پارک در تمام روز های هفته به جز جمعه ها مخصوص بانوان است. حجاب در این پارک اجباری نیست و خانم ها می توانند با راحتی و فراغ بال و لباس دلخواه خود دوچرخه سواری کنند. دارای پیست حرفه ای و نیمه حرفه ای دوچرخه سواری است که در شرق بزرگراه حقانی و غرب منطقه سید خندان قرار دارد.


پیست دوچرخه سواری پارک ولایت
یکی از بزرگترین ، زیباترین و مدرن ترین مجموعه های تفریحی و ورزشی تهران است که در جنوب تهران واقع شده است. پیست دوچرخه سواری این مجموعه حرفه ای ، استاندارد و رایگان است. از ویژگی های این پیست ارائه خدمات به نابینایان عزیز است این پیست همه روزه برای علاقه مندان و ورشکاران باز است مجموعه شهربانو پارک ولایت است که دارای پیست دوچرخه سواری بانوان می باشداین مجموعه انتهای اتوبان نواب قرار دارد.


پیست دوچرخه سواری پارک نهج البلاغه
این پیست در محدوده شمال بزرگراه حکیم تا بزرگراه همت است و با طول ۹ هزار متر یکی از پیست های استاندارد پایتخت است.
پیست دوچرخه سواری مجموعه ورزشی تختی
ورزشگاه تختی پنجمین ورزشگاه بزرگ ایران است که در شرق تهران واقع شده است. استفاده از کلاس های آموزشی مجموعه برای خانم ها فقط در فصل تابستان امکان پذیر است. دارای پیست دوچرخه سواری و امکان آموزش دوچرخه سواری از مبتدی تا حرفه ای هم در این پیست وجود دارد.


دوچرخه سواری مترو صادقیه
این مسیر دوچرخه سواری با هدف استفاده از دوچرخه در سفرهای شهری و کاهش حجم ترافیک و آلودگی هوا در سطح تهران توسعه پیدا کرده است. این مسیر در حال توسعه در غرب تهران است و امکان کرایه دوچرخه از کیوسک های کرایه دوچرخه شهرداری در این منطقه فراهم است.
سایر پارک های شهر تهران با همت شهرداری مناطق مختلف اقدام به ایجاد پیست های دوچرخه سواری کرده اند تا فرهنگ دوچرخه سواری در بین مردم گسترش دهند. از جمله این پارک ها عبارتند از:
مجموعه ورزشی باشگاه انقلاب، بوستان بعثت ،بوستان تسلیحات ، بوستان صبا ، پارک الهام ، بوستان تمدن ، بوستان کوثر، پارک رازی ، پارک پیروزی ، پارک گلسار ، پارک اندیشه ، بوستان دانش ، بوستان شهروند و پارک قوری چای.


راهنمای انتخاب و خرید دوچرخه
هدف استفاده از یک دوچرخه چیست و چه دوچرخه ای برای شما مناسب است؟ این سوالی است که شما قبل از خرید دوچرخه باید به آن پاسخ دهید. انواع مختلفی از دوچرخه وجود دارد که هر کدام برای شرایط سنی خاص ، جنسیت ویژه و مکان و نوع استفاده ای که می خواهیم داشته باشیم طراحی شده اند. در این نوشتار انواع مختلف دوچرخه و مواردی که باید موقع خرید به آنها توجه کنیم بیان می گردد.


ارتباط بین قد دوچرخه سوار و سایز مناسب دوچرخه:
یکی از موارد مهم در خرید دوچرخه انتخاب سایز دوچرخه متناسب با قد فرد می باشد. در جدول زیر سایز دوچرخه مناسب برای هر میزان قد بیان می گردد.
جدول سایزبندی دوچرخه

تقسیم بندی دوچرخه ها بر اساس محدوده سنی مورد استفاده و جنسیت:


مشخصات دوچرخه بانوان:
اکثر دوچرخه ها بر اساس فیولوژی بدن مردان ساخته شده اند. یعنی دوچرخه های مردانه هستند. اما اگر بانوان قصد سوار شدن بر یک دوچرخه را داشته باشند باید دوچرخه مناسب ویژگیهای بدنی آنان ساخته شود.
این دوچرخه ها ویژگیهای زیر را دارند:
فاصله بین دست تا اهرم در دوچرخه بانوان به طور معمول 1 تا 3 سانتی متر کمتر از دوچرخه مردانه است تا فرد به راحتی بتواند فرمان را در دست بگیرد.
همچنین بدنه ی دوچرخه از جنس سبکتری ساخته می شود تا برای بانوان راحت تر باشد.
همچنین در دوچرخه های زنانه نوع تعبیه سیستم های ترمز، چگونگی کشش چرخ و بالانس دوچرخه به گونه ای است که متناسب با شرایط فیزیکی بانوان است و به آنها کمک می کند که سریعتر حرکت کنند و راحت تر به جاذبه زمین غلبه کنند.

مشخصات دوچرخه کودکان:
زمانی که می خواهید برای یک کودک دوچرخه انتخاب کنید باید به دو نکته اساسی توجه کنید:
سایز: حتما به گونه ای سایز دوچرخه را برای کودکتان انتخاب کنید که پای کودک به راحتی به پدال دوچرخه برسد.
سایز چرخ: توجه کنید که سایز چرخهای یک دوچرخه تعیین کننده این است که این دوچرخه مناسب کودکان است یا خیر نه اندازه فریم قاب دوچرخه. اندازه های معمول برای چرخ دوچرخه های کودکان ، 16،20 و 24 سانتی متر می باشد.
مناسب ترین دوچرخه برای یک کودک دوچرخه ایست که بتواند به بهترین شکل آن را مدیریت کند و کمترین میزان خطر و بیشترین لذت را برای او داشته باشد و البته کلاه ایمنی دوچرخه را فراموش نکنید.

منابع:crosscrossکالاگرد

دریافت آخرین مطالب وبلاگ در کانال چکوچونه

سمیرا آبادی

کارشناس مقالات

نظرات
ا
امیر
17:25 1396/04/14

واقعا.عالی..امیدوارم در تمام مراحل زندگی موفق و پیروز و تندرست باشید امیر. گلدونی

نظر بدهید