سفر

|

ماهی قرمز

چگونه ماهی های قرمزمان را نگهداری کنیم؟ چگونه عمر ماهی قرمزمان را افزایش دهیم؟ به ماهی قرمز چه غذایی بدهیم؟

همه ما علاقه مندیم تا از این ماهی های کوچک قرمز رنگ به خوبی مراقبت کنیم. اما هنوز یک هفته از عید نگذشته است که آنها میمیرند. در این مقاله در مورد نحوه نگهداری صحیح ماهی قرمز صحبت خواهیم کرد:

  1. >> ماهی قرمز مریض را از سایر ماهی ها جدا کنید و در تنگی دیگر قرار بدهید تا مریضی را به دیگر ماهی ها منتقل نکند.

اگر ماهی را جدا کردید در یک نایلون فریزر بگذارید و آن را با کاغذ بپوشانید تا ماهی کمتر استرس بگیرد و بترسد.

اگر ماهی را خواستید به کیسه منتقل کنید از آب تنگ قبلی استفاده نکنید. چرا که ممکن است آب آلوده باعث تشدید مریضی ماهی قرمزتان شود.

برای قرار دادن ماهی در محل جدید نیز لازم است دمای آب را هم دما با فضای تنگ قبلی کنید. میتوانید کیسه پر آب را داخل تنگ قبلی بگذارید و 15 تا 20 دقیقه صبر کنید تا هم دما شوند و بعد ماهی را منتقل کنید.

  1. >> کیفیت آب را بررسی کنید. اکثر ماهی هایی امکان مردنشان زیاد است با تغییر دادن آب احیا میشوند. نگهداری کیفیت آب و فضای تنگ بسیار مهم است و کمک میکند تا ماهی شما بیشتر عمر کند.

شما میتوانید تست کننده ی فضای تنگ را از فروشگاه های لوازم حیوانات خانگی تهیه کنید.

این تست ها کمک میکند تا مشکلات آب درون تنگ را متوجه شوید. مثل بالا بودن میزان آمونیاک.

بررسی کردن دمای آب که باید بین 50 تا 78 درجه فارنهایت باشد.

اسیدی بودن آب را بررسی کنید. بیشتر ماهی ها در اب با PH حدودا 7 رشد میکنند.

اگر آب خیلی اسیدی بود میتوانید خنثی کننده اسید را از فروشگاه های لوازم حیوانات خانگی تهیه کنید.

تنگ ماهی قرمز

  1. >> تنگ را بشویید و آب آن را عوض کنید. ماهی قرمز ضایعات بسیاری تولید میکند و آب تنگ را بسیار کثیف میکند و آب پر از آمونیاک یا باکتری ها و جلبک میشود. شما به سادگی میتوانید با شست و شو ماهی از این مشکلات پیشگیری کنید و از ماهیتان مراقبت کنید.

در هنگام شست و شو و تعویض آب داخل تنگ ماهی ها را جدا کنید و در ظرف دیگری قرار بدهید.

15 درصد از آب داخل تنگ را خالی کنید و تمام مواد کثیف داخل آن را تمیز کنید.

هیچ ماده شیمیایی برای شست و شو به کار نبرید. همین که با آب کثیفی های داخل تنگ را پاک کنید کافیست. کوچکترین میزان مواد شیمیایی شوینده مثل صابون میتواند ماهی را از بین ببرد.

آب جدید داخل تنگ را با آب یخ و تازه شیر آب جایگزین کنید و کمی مواد ضد کلر به آن بزنید تا کلر موجود در آب را از بین ببرید.

  1. >> بعد از اینکه تنگ را شستید و آب داخل آن را تعویض کردید به ماهی به دقت نگاه کنید تا میزان سازگاری آن را با آب جدید متوجه شوید. تا 2 روز با دقت تنگ را زیر نظر داشته باشید تا مطمئن شوید این کار به ماهی آسیب نمیرساند و باعث بیمار شدنش نمیشود.
  2. >> علائم مردن در ماهی را تشخیص دهید. علائم بسیار متفاوتی از مریضی در ماهی ها وجود دارد. متوجه شدن این علائم به شما کمک میکند تا ماهی را از مردن نجات دهید.

بهترین زمان برای تشخیص بیماری قبل از غذا دادن است.

اگر ماهیتان به درستی در اب نفس نمیکشید یا در پایین ترین سطح از آب قرار گرفته بود(این میتواند بی کیفیت بودن آب تنگ را نشان دهد) میتواند مشکلات تنفسی ماهی را نشان دهد.

ماهی ها به صورت طبیعی همواره گرسنه اند. اگر دیدید ماهی غذا نمیخورد و رو به لاغر شدن است ممکن است دچار انگل های داخلی شده باشد.

اگر دیدید ماهی شما به شکل منظمی شنا نمیکند یا وارونه میشود و یا خودش را به سطوح مختلف میمالد ممکن است دچار مشکل مثانه ای شده یا تغذیه نامناسب دارد.

اگر ماهی شما نشانه هایی مثل بال های زخمی شده ، رنگ و لکه های بدنش کمرنگ شده ، برامدگی یا برجستگی هایی روی بدنش به وجود آمده ، چشم هایش بیش از حد برامده است ، آب شش هایش رنگ پریده و یا باد کرده است علائم بیماری قارچی را دارد.

پوسیدگی و پارگی باله ها که در بسیاری از ماهی ها شایع است.

  1. >> حذف فیلتر و تصفیه کننده های آب: در صورتی که ماهی قرمز کوچک شما دچار بیماری های عفونی یا قارچی شد ممکن است با تعویض تصفیه آب بتوانید آن را از مرگ نجات دهید.
  2. >> درمان با گرم کردن و نمکین کردن آب تنگ: اگر کنوجه شدید لکه های پوست ماهیتان رو به روشنی میرود ممکن ماهیتان بیماری انگلی یا شپشی گرفته باشد . با استفاده از گرم کردن و نمک زدن میتوانید در این روش ماهیتان را نجات دهید.
  3. >>در طول 48 ساعت دمای آکواریوم را به 48 درجه فارنهایت برسانید تا از رشد انگل ها جلو گیری کنید و تا 10 رئز این دما را نگه دارید.

به ازای هر 5 گالون آب داخل تنگ یک قاشق نمک بریزید.

اب داخل تنگ را هر چند روز یک بار عوض کنید.

بعد دمای آب را به تدریج دوباره به 65 درجه فارنهایت برسانید.

این روش را شما میتوانید در تنگ ماهی های سالم نیز انجام دهید تا امکان وجود انگل را به حداقل برسانید.

غذای ماهی قرمز

  1. >> به ماهی هایتان سبزیجات و مواد غذایی کم پروتئین بدهید. بعضی ماهی ها ممکن است دچار بیماری مثانه شوند که با تعویض آب تنگ این مشکل قابل حل نیست. به ماهی خود سبزیجات منجمد مثل نخود فرنگیی یخ زده بدهید.

نخود فرنگی یخ زده یکی از بهترین مواد غذایی برای ماهی های قرمز سفره هفت سین هستند. یکی از مزیت های آنان این است که سرشار از فیبر هستند و به عمق تنگ میرند تا ماهی ها راحت تر آن را پیدا کنند.

به ماهی مریض بیش از اندازه غذا ندهید چرا که باعث به وجود آمدن امونیاک در آب تنگ میشود و ممکن است مزیضی ماهی را بدتر کند..

  1. >> از لوازم دارویی فروشگاه های لوازم حیوانات خانگی بخرید اگر فکر میکنید که روش های درمانی ماهیتان را درمان نکرده است.
مراقبت_از_ماهی_عید ماهی_قرمز

دریافت آخرین مطالب وبلاگ در کانال چکوچونه

افسانه علمی

کارشناس مقالات

نظرات
نظر بدهید