سفر

|

عید سال 96

تنها یک هفته تا پایان سال 95 باقی مانده است و چیزی نمانده است تا وارد سال جدید شویم و نوروز 96 را جشن بگیریم.

اما آیا از تاریخچه جشن نوروز اطلاع دارید؟ جه کسانی اولین بار سفره هفتسین را برپا کردند؟ هفتسین چیست؟ چه عقایدی پشت چیدن هفت سین وجود داشته است؟

جشن نوروز به عبارتی مرزیست بین سالی که پایان یافته و سالی که پیش روست. کوشش برای پیدا کردن اولین یا نخستین روز آغاز بهار کار بیهدوده ای میباشد. در طبیعت زندگی تکرار ها آهنگ ها و میزان هاییست که بدون نیاز به مطالعه و تحقیق قابل بررسی هستند. گاهی میتوان ساده و روشن به جواب مسائلی پیچیده رسید.

برمیگردیم به زمان هایی بسیار دور. به زمانی که مردم جز کشاورزی و دام داری کاری نداشتند و ساده ترین مسائلی که از نظر زمانی با آن رو به رو بودند زمان زایمان گوسفندان ، بارش برف ، سرما و گرما ، باران ، شکوفه دادن درخت ها ، بار آمدن درختان و مسائلی شبیه به اینها بوده است پس از نحستین میزان هایی که انسان در آن درگیر شد مسائلی مثل زایش و بهره وری از کشاورزی بود و درک این موضوع که میان این اتفاقات ارتباط هایی وجود دارد که به ترتیب هستند. به شکل ساده تر اینکه بعد از اتمام سرما شکوفه های درختان رشد میکنند. به عبارتی آنها این را درک میکردند که میان دگرگونی های طبیعت فاصله ای معین وجود دارد.در آن زمان واحد عمر آدمی 5 برف یا 5 شکوفه بوده است.

کشاورزان

نوروز سالگرد طبیعت کشاورزان در گذشته ها بوده است و هر ایینی داشته است ابتدا از روستاییان و کشاورزان و بعد به دست ثروتمندان و فرمانروایان منتقل گشته و به مرور زمان آرایشی خاص به خود گرفته است.

اما از اگر نگاهی ساده به این ایین بیاندازیم هنوز نشانه هایی از روستاییان و کشاورزان گذشته را در آن میابیم. مثلا ماهی قرمز کوچک و بی آزار کوچکترین جانوری است که بدون اسارت ( ایرانیان باستان شدیدا بر این موضوع که حیوانات را نباید آزار داد تاکید داشته اند)و تنها با فراهم کردن آب که زندگی بخش ماهی هاست در سفره هفت سین حضور دارد و یا سبزه که نشانی از برداشت کشاورزان است. و یا میتوان اینگونه تعبیر کرد که کشاورزان جند نوع تخم را در پیاله ها قرار میدادند تا زمان رویش و نوع رویش را بفهمند و در سال پیش رو از آن تخم بکارند. و جدا از این موضوع که هفتعددی مقدس است ممکن است اینهفت عددی باشد که برای آزمایش بذر های گوناگون استفاده میشده است.(جو، ماش، عدس، ارزن، لوبیا، نخود و گندم)

ابو ریحان بیرونی در نوشته ای میگوید که:

و هر شخص از راه تبرک که به این روز طشتی جو کاشت. سپس این رسم در ایرانیان پایدار ماند ، که روز نوروز در کنار خانه هفت صنف از غلات ، در هفت استوانه بکارند و از روییدن این غلات به خوبی و بدی زراعتو حاصل سالیانه حدس بزنند .

هفت نوع از غلات در هفتسینی یا ظرف بزرگ و بعد ماهی و سبزه ای که بعد از پایان جشن به طبیعت باز گردانیده میشوند.

این که دقیقا چه زمانی جشن نوروز اولین بار جا افتاده است مشخص نیست ولی میدانیم که این مراسم در ابتدایی ترین حالت توسط روستاییان و کشاورزان راه اندازی شد و بعد ها فرمانروایان و ثروتمندان آن را پرورش دادن و با شکوه تر جشن گرفتند.

اگر میخواهید ماهی عیدتان سالم بماند این مقاله را مطالعه فرمایید.

نوروز تاریخچه_نوروز

دریافت آخرین مطالب وبلاگ در کانال چکوچونه

افسانه علمی

کارشناس مقالات

نظرات
نظر بدهید