سلامت بدن

|

تاثیر دخانیات، تاثیر دخانیات بر بدن، تاثیر دخانیات بر فشار خون ، تاثیر دخانیات بر جنین، تاثیر دخانیات بر ورزش، تاثیر دخانیات بر سلامت، تاثیر دخانیات بردیابت ، تاثیر دخانیات بر جامعه، تاثیر دخانیات بر زندگی

  • بیماری انسداد مزمن ریه

سیگار کشیدن عامل خطر اصلی بیماری‌های انسدادی مزمن ریه است. مواد محرک دود تنباکو (قطران و گاز سیانید) مسئول بروز برونشیت و آمفیزم هستند. این محرک‌ها عمل موهای کوچک بنام مژه (CILLIA) که ریه‌‌ها را از آلودگی ها پاک می‌کنند، متوقف می‌کند. هم‌چنین سبب، ترشح بیشتر موکوس توسط غدد ریه می‌شوند. وقتی‌که مژک‌ها غیرفعال می‌شوند، فرآیند پاک سازی ریه‌ها از موکوس اضافی، قطران و سایر ناخالصی‌ها اجباراً باید توسط سرفه انجام شود. سیگاری‌ها، بیشتر از غیرسیگاری‌ها سرفه می‌کنند و خلط بیشتری تولید می‌کنند.سایر علائم تنفسی شامل: کوتاهی تنفس، سنگینی سینه، خس‌خس، درد سینه، سینوزیت‌ و سرماخوردگی‌های مکرر است. تقریباً تمام بیماران مبتلا به آمفیزم ، سیگاری هستند. سیگار هم‌چنین یک عامل خطر مهم برای ایجاد برونشیت مزمن است. سیگاری‌های افراطی در معرض خطر بیشتری نسبت به سیگاری‌های متوسط هستند، امّا در معرض مقادیر کم دود سیگار بودن، چنانکه در سیگار کشیدن تحمیلی دیده می‌شود نیز زیان آور به نظر می‌رسد.

آمفیزم در اثر تخریب ریه به وجود می آید که می‌تواند به دلیل صدمه مستقیم دود سیگار، اکسیدان‌های القاء شده و یا تولید مواد واسطه‌ای التهابی جدید به‌دلیل تماس با دود باشد. برونشیت مزمن نیز ناشی از مکانیسم‌های مشابه در راه های تنفسی است.

  • سرطان ریه

ابتلا به سرطان ریه در سیگاری‌ها ، بیست برابر غیر سیگاری‌هاست. در حقیقت سیگار کشیدن عامل خطر اصلی بروز سرطان ریه است. ایجاد سرطان ریه مستقیماً با تعداد سیگارهای کشیده شده در روز، مدت سیگار کشیدن و محتوای قطران و نیکوتین سیگارهای کشیده ارتباط دارد. اکثر کسانی که به‌علت سرطان ریه می‌میرند، سیگاری هستند. ابتلا به سرطان ریه در سیگاری‌ها ، بیست برابر غیر سیگاری‌هاست.


سیگاری‌های افراطی 25- 15 بار احتمال بیشتر برای مرگ ناشی از سرطان ریه نسبت به غیرسیگاری‌ها دارند و تنها 20-15 سال از سیگار کشیدن می‌گذرد تا سرطان ریه ایجاد شود و تعداد کمی از بیماران با این بیماری بیش از 5 سال زنده می‌مانند. خطر سرطان ریه بین سیگاری‌های غیرفعال یا تحمیلی نیز افزایش یافته است. شواهد تجربی قابل ملاحظه‌ای نقش دود سیگار را در سرطان ریه نشان داده‌اند. بسیاری از مواد موجود در دود سیگار – بویژه هیدروکربن‌های چند حلقه‌ای آروماتیک – ممکن است در سرطان زایی شرکت داشته باشند.

  • سایر سرطان ها


سیگاری‌ها نسبت به غیرسیگاری‌ها احتمال بیشتری برای ابتلاء به سرطان دهان، گلو و مری دارند. خطر این سرطان‌ها برای پیپ و سیگار برگ بیشتر از سیگارهای فیلتردار است. در مورد سرطان مثانه ، تغلیظ سرطان زاها در ادرار به عنوان عامل ایجاد کننده ی سرطان به‌نظر می‌رسد. سرطان‌ معده و پانکراس و سرطان گردن رحم با شیوع بیشتری در سیگاری‌ها نسبت به غیرسیگاری‌ها رخ می‌دهد.

  • حمله مغزی

تمام سیگاری‌ها در معرض خطر بیشتری برای حمله مغزی هستند، با وجود این، زنان سیگاری که قرص ضد بارداری استفاده می‌کنند، نسبت به خانم‌هایی که سیگار نمی‌کشند ، بیست برابر بیشتر در معرض خطر حمله قلبی و حمله مغزی هستند.

  • پوست


صورت بسیاری از افراد سیگاری بعد از مدتی چین و چروک زیادی پیدا می کند. خطوط پوستی با زاویه مستقیم از لب‌های فوقانی و تحتانی انتشار می‌یابد یا خطوط کم عمق روی چانه و فک تحتانی و صورت ظاهر می‌گردد و سبب لاغری و زرد رنگ شدن پوست می‌شود.

عوارض سیگار ، حشیش و ماری جوانا
عوارض سیگار ، حشیش و ماری جوانا!
طبق تحقیقات دانشمندان دانشگاه پاتراس یونان ، افرادی که به مدت طولانی سیگار می‌کشند و یا ماری جوانا و حشیش استفاده می‌کنند، در تصمیم‌گیری ، بیان سلیس و به خاطر آوردن اطلاعات مشکل دارند.
به نقل از HealthDay ، این دانشمندان با انجام تستهای تشخیصی روی 64 فرد سیگاری ، حشیشی و مصرف کننده ماری جوانا که 20 نفر آنها به صورت طولانی مدت ماری جوانا مصرف می‌کردند و حداقل به مدت 10 سال سیگار می‌کشیدند، دریافتند، در آزمایش تصمیم گیری ، افرادی که به مدت طولانی از ماری جوانا استفاده می‌کنند تا 70 درصد ، افرادی که مدت کوتاه‌تری استفاده می‌کنند تا 55 درصد و آنهایی که از 2 سال پیش دیگر از این مواد استفاده نمی‌کنند، 8 درصد ، نمی‌توانند خوب تصمیم بگیرند.
در آزمایش به خاطر سپاری کلمات هیچ کدام آنها این آزمایش را به خوبی انجام ندادند. افرادی که به مدت طولانی استفاده می‌کردند از 12 تا 15 کلمه تنها 7 کلمه را به خاطر سپردند. افرادی که حداقل 4 بسته سیگار در هفته مصرف می‌کنند در حافظه ، دقت و تمرکز صحبت کردن روان مشکلات زیادی دارند. هرچه مدت زمان سیگار کشیدن بیشتر باشد فرد بیشتر در معرض اختلالات شناختی قرار می‌گیرد و در مراحل بحرانی که لازم است فرد بطور طبیعی تصمیم گیری کند نمی‌تواند به طور صحیح عمل کند. مصرف مداوم ماری جوانا باعث انقباض عروق مغزی می‌شود.

مصرف سیگار و اثر آن در سفتی گلبولهای قرمز
نتایج تحقیقات ، نشان می‌دهد که عادت قبلی به کشیدن سیگار و نیز در معرض دود دیگران قرار گرفتن، می‌تواند سرخرگها را سفت و سخت کند و قابلیت انعطاف آنها را کم نماید و به آنها صدمه بزند. در این تحقیق ، حدود 11 هزار زن و مرد میان سال به مدت 3 سال مورد آزمایش قرار گرفتند و تحقیقات نشان داد که در افراد سیگاری ، سرخرگها 50 درصد سریعتر از افرادی که اصلا سیگار نمی‌کشند، سقت می‌شوند.

سفتی در سرخرگها در کسانی که قبلا سیگار می کشیدند 25 درصد سریعتر است و در کسانی که سیگار نمی‌کشند ولی دود سیگار دیگران را تنفس می‌کنند و در معرض دود دست دوم قرار دارند، 20 درصد سریعتر است. سفتی سرخرگها می تواند باعث سکته قلبی ، پارگی رگهای مغزی و نارسایی کلیه‌ها شود. انجمن قلب می‌گوید نتایج این تحقیقات بر سیگار نکشیدن در مکانهای عمومی تاکید می‌کند.


استنشاق دود سیگاراحتمال ابتلا به دیابت را افزایش می‌دهد
استنشاق دود سیگاراحتمال ابتلا به دیابت را افزایش می‌دهد، بررسی که به مدت ‪ ۱۵‬سال روی ‪ ۴۵۷۲‬داوطلب انجام شده نشان می‌دهد که نه تنها سیگار کشیدن بلکه تنفس دود سیگار دیگران آستانه تحمل قند را در بدن کاهش داده و آنان را مستعد ابتلا به مرض قند (دیابت) می‌کند.
برپایه یافته‌های این تحقیق جدید که نتایج آن در نشریه \"بریتیش مدیکال جورنال\" به چاپ رسیده، مواد سمی موجود در دود سیگار بر روی غده پانکراس در بدن تاثیر سو بر جای گذارده و در کار آن اختلال ایجاد می‌کند. غده پانکراس مسوول تولید انسولین است که میزان قند خون را متعادل نگاه می‌دارد. در پژوهش جدید که به وسیله گروهی به سرپرستی پروفسور \"تامس هوستن\" در مرکز پزشکی \"بیرمنگام وترن افیرز\" در آلاباما به انجام رسید، داوطلبان به چهار گروه سیگاریها، سیگاریهای ترک کرده، کسانی که در معرض دود سیگار دیگران هستند، و کسانی که هرگز در معرض دود سیگار قرار نداشته‌اند، تقسیم شدند.
سپس آزمایش‌هایی روی اعضا هر گروه به انجام رسید تا روشن شود بدن هر یک تا چه اندازه توانایی جذب قند را از دست داده است. در این بررسی روشن شد که سیگاری‌ها با بالاترین میزان خطر مواجهند و ‪۲۲‬ درصد آنان طی دوره ‪ ۱۵‬ساله آزمایش، تحمل جذب خون را از دست داده و مستعد ابتلا به بیماری دیابت شده‌اند.
بر اساس تعاریف کنونی، سیگاری به شخصی اطلاق می‌شود که در هفته دست کم پنج نخ سیگار دود کند و این شیوه را حداقل طی سه ماه گذشته ادامه داده باشد. در این بررسی همچنین مشاهده شد کسانی که هیچ گاه سیگار نکشیده‌اند، اما در معرض دود سیگار دیگران قرار دارند، ‪ ۱۷‬درصد احتمال ابتلا به بیماری دیابت پیدا کرده‌اند. خطر ابتلا به این بیماری در میان افرادی که هیچگاه در معرض دود سیگار نبوده‌اند نیز ‪ ۱۲‬درصد بوده است.
محققانی که آزمایش اخیر را به انجام رسانده‌اند معتقدند افرادی که به صورت غیرمستقیم در معرض دود سیگار دیگران قرار می‌گیرند همان نوع سمومی را تنفس می‌کنند که سیگاری‌ها به طور مستقیم به بدن خود وارد می‌کنند و در مورد دسته اول، میزان تجمع مواد سمی حتی بیشتر از دسته دوم است.

10 اثر مخرب سیگار بر ظاهر شما

1- موهای کم پشت
سیگار کشیدن علاوه بر اینکه باعث چروکیده شدن پوست می شود، موهای شما را هم کم پشت می کند. متخصصین معتقدند مواد شیمیایی سمی که در دود سیگار وجود دارد به DNA موجود در فولیکول موها صدمه می زند و رادیکال های آزاد را که به ساختار مو آسیب می زنند تولید می کند؛ در نتیجه افراد سیگاری مو های کم پشت تری دارند که زود تر هم سفید می شود. یعنی اگر مردان سیگاری در اصل مویی در سرشان باشد دوبرابر بیشتر از غیر سیگاری ها ممکن است دچار ریزش مو شوند.


2- ازدست دادن دندان ها
سیگار کشیدن انسان را در معرض انواع مشکلات دهانی اعم از سرطان دهان و بیماری لثه قرار می دهد. در واقع بر اساس تحقیقی که در سال 2005 در انگلستان انجام شده افراد سیگاری گاهی تا 6 برابر بیشتر از افراد غیر سیگار استعداد ابتلا به بیماری های لثه را دارند که در نهایت ممکن است منجر به از دست دادن دندان ها شود.


3- از بین رفتن درخشش طبیعی چهره
آیا تا به حال توجه کرده اید که پوست افراد سیگاری حالتی تیره و متفاوت دارد؟ در سال 1985 یک تحقیق علمی از عبارتی با عنوان " چهره ی سیگاری" استفاده کرد تا خصوصیات خاص این چهره ها را تعریف کند؛ خصوصیاتی مثل چین و چروک، گود افتادگی و تیرگی پوست چهره که بخاطر مصرف سیگار ایجاد می شود. دود سیگار حاوی مونواکسید کربن است که جایگزین اکسیژن موجود در پوست شما می شود علاوه بر این نیکونین هم دارد که گردش خون را کم کرده وپوست را خشک و بی روح می کند. علاوه بر این مصرف سیگار باعث تخلیه ی مواد مغذی مثل ویتامین سی می شود که در حفظ و بازسازی پوست نقش مهمی دارند.


4- بهبودی زخم ها
تحقیقات بسیاری نشان داده اند که زخم افراد سیگاری بعد از انجام اعمال جراحی به سرعت سایرین بهبود حاصل نمی کند. بنابراین اگرتصمیم دارید چین و چروک حاصل از سیگار کشیدن را با جراحی زیبایی از بین ببرید بدانید که این کار کمی مشکل خواهد بود. علاوه بر این جراحان هم تر جیح می دهند در صورتی شما را عمل کنند که سیگار کشیدن را ترک کنید.


5- سرطان پوست
مصرف سیگار یکی از دلایل اصلی ابتلا به سرطان است؛ از جمله سرطان های ریه، گلو، دهان و مری. بنابراین مایه ی تعجب نیست اگر سیگار کشیدن باعث ابتلا به سرطان پوست هم بشود. بر اساس تحقیقی که در سال 2001 چاپ شده ابتلا به سرطان سلول سنگفرشی که دومین سرطان شایع پوست است در افراد سیگاری تا 3 برابر بیشتر از افراد غیر سیگاری است.


6- ترک خوردن پوست
نیکوتین موجود در سیگار به ساختار و بافت سلولی پوست شما صدمه وارد می کند و باعث می شود که پوست انعطاف خود را از دست بدهد و در اثر افزایش وزن به راحتی ترک خورده و قرمز شود که کمکم رنگ قرمز خود را از دست می دهد. البته این حالت در اثر افزایش ناگهانی وزن اتفاق می افتد که ممکن است برای هر کسی پیش بیاید اما مصرف سیگار این علایم را تشدید می کند.


7- زگیل
به دلایل نامعلومی افراد سیگاری به ویروس پاپیلوما مبتلا می شوند این ویروس باعث بروز زگیل و از جمله زگیل بر روی اندام تناسلی می شود. البته این ویروس از راه تماس جنسی منتقل می شود اما مصرف سیگار هم یک نشانه ی خطر است. افراد سیگاری نسبت به کسانی که شرکای جنسی متعددی دارند بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری هستند.


8- شکم شل و ول
مصرف سیگار می تواند باعث کم اشتهایی شود و افراد سیگاری معمولاًنسبت به سایرین وزن کمتری دارند اما تحقیقی که در سال 2009 در کشور هلند انجام شده نشان داده است که میزان چربی اندام های داخلی افراد سیگاری بیشتر از غیر سیگاری ها است. این چربی ها که در بین بافت ها و اندام های داخلی وجود دارند در شکم جمع می شوند و کم کم زمینه ساز بیماری های دیگری از جمله دیابت می شوند.


9- چین و چروک و پیری زود رس
البته که چین و چروک های افراد پیر و مسن قابل احترام و و نشانه ی یک عمر تجربه اند اما این چین و چروک ها اگر در صورت افراد جوان باشند به هیچ وجه نشانه ی حکمت یا دانایی آنها نیستند. متخصصین معتقدند که سیگار کشیدن فرآیند پیر شدن را تسریع می کند و به طور میانگین افراد سیگاری 14 سال پیر تر از غیر سیگاری ها به نظر می رسند. در واقع مصرف سیگار مانع خون رسانی به بافت پوست شده وباعث می شود که پوست شما چروکیده و ناسالم شود.


10- انگشتان زرد
نیکوتین موجود در دود سیگار باعث تغییر رنگ دندان های شما و حتی دیوار های اتاقتان شده و در عین حال باعث زردی انگشتان و ناخن ها هم می شود. اگر در اینترنت به دنبال راه حلی برای این مشکل بگردید با پیشنهاد هایی مثل استفاده از آبلیمو، مایع سفید کننده وسابیدن با سیم مواجه می شوید اما مسلماً ترک سیگار کم هزینه تر، راحت تر و بی درد تر است.

منبع: دانشنامه، بیوته


تاثیر_دخانیات_بر_بدن

دریافت آخرین مطالب وبلاگ در کانال چکوچونه

مهدیه مجرد

کارشناس مقالات

نظرات
نظر بدهید